800 latawców na 800 lat Piotrkowa!

by Anna Kołacińska-Trzeciak

 

image015Dnia 01.10.2017 r zorganizowaliśmy na piotrkowskim lotnisku trzecią edycję Święta Latawca. W tym roku nasza impreza dołączyła do obchodów 800-lecia Piotrkowa. Tym samym patronat honorowy objął Prezydent Miasta Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztof Chojniak.
Piotrkowskie niebo w niedzielne przedpołudnie zapełniło się kolorowymi i wspaniałymi latawcami.
To piknik rodzinny, promujący aktywny sposób spędzania wolnego czasu oraz nauka poprzez zabawę i przeżycie. Święto latawca to doskonała zabawa, która zaczyna się kilka tygodni przed samymi zawodami. Rodziny najpierw się przygotowują, wspólnie z dziećmi budują latawce, następnie odbywają liczne loty próbne, a wszystko to zwieńczone jest startem w zawodach.
Tegoroczny Konkurs odbył się w trzech kategoriach:
- latawce płaskie
- latawce skrzynkowe
- open
Dla zwycięzców z każdej kategorii do wygrania były Nagrody specjalne: loty szybowcem lub samolotem, skok spadochronowy oraz przelot samolotem ultralight oraz nagrody dodatkowe. 

Współorganizatorami imprezy byli:
Klub ODLOT, Sky Force, Kites Team Wencel-Zefirek, Kite Group Poland i Aeroklub Ziemi Piotrkowskiej.
Od godziny 10:00 do 14:00 na lotnisku pojawiło się ponad 300 osób pragnących obejrzeć niebo usłane kolorowymi latawcami. Do konkursu zgłosiło się w tym roku ok 100 latawców – ale po niebie szybowały też latawce nie zgłoszone do konkursu. Impreza jak zawsze miała charakter otwarty.
Jury wyłoniło laureatów tegorocznych zawodów, a nagrody wręczał Pan Andrzej Kacperek - zastępca Prezydenta Miasta Piotrkowa.
Oto laureaci:
W kategorii latawce płaskie:
Hania i Karol Nowak – miejsce 1
Julia Jerczyńska – miejsce 2
Trio Błyskawic – miejsce 3
W Kategorii latawce skrzynkowe:
Julia Jerczyńska – miejsce 1
Ola Bogusławska – miejsce 2
W kategorii open: z uwagi na słaby wiatr i fakt, ze w tej kategorii startowały wszystkie latawce kupione, trudno ocenić było ich poziom lotu. Komisja zdecydowała o wylosowaniu 5 zwycięzców spośród wszystkich uczestników zawodów w tej kategorii: Ewelina i Edyta Jurdzak, Hania Wółka, Marcin i Michał Baryła, Julita i Norbert Pawłowicz, Edward i Mieczysław Jarkowscy.
Nagrody specjalne zostały wylosowane spośród wszystkich uczestników zawodów:
Kornelia Jagusiak - lot szybowcem lub samolotem ufundowany przez Aeroklub Ziemi Piotrkowskiej
Martyna Ratajska – godzinny lot samolotem ultralight ufundowany przez Zieloną Aleję
Amelia Maruszewska- skok spadochronowy ufundowany przez Sky Force Polskie Centrum Spadochronowe
UWAGA: ta nagroda nie została odebrana. Od wtorku 3.10 będzie można odebrać ją w siedzibie Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Młodzieży HARC ul. Zamurowa 1

Na wszystkich zarejestrowanych w konkursie czekał ciepły posiłek. To było nie tylko Święto latawca, ale przede wszystkim czas wspólnie spędzany z dziećmi, rodziną i przyjaciółmi, wspaniała zabawa i edukacja.
Mamy nadzieję, że dla wszystkich uczestników była to miła niedziela. Dziękujemy współorganizatorom i sponsorom.
I pamiętajmy, że to my dorośli kształtujemy w naszych dzieciach postawy i zachowania. Sposób spędzania czasu przejmują dzieci od rodziców.

 Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii