"Piotrkowskie Serce" - dotarło do Koronowa

Koronowo1W dniu wczorajszym ( niedziela, 10 sierpnia 2017 ) zwieńczyliśmy akcję „Piotrkowskie Serce”.
Gmina Koronowo, wsie: Wilcze, Dziedzinek, Sitowiec – to miejsca do których bezpośrednio dotarły wszystkie zebrane przez mieszkańców powiatu piotrkowskiego dary.
Zniszczenia, które widzieliśmy na własne oczy jadąc do poszkodowanych wyglądają zupełnie inaczej, niż te które oglądamy w telewizji, czy słyszymy o nich w mediach. Są przerażające. Dachy przykryte plandekami, które już zaczynają przeciekać, pozrywane i leżące na poboczach blachy, położone całe połacie drzew – to dzisiejszy obraz gminy Koronowo. Ponad 160 budynków mieszkalnych i ponad 300 gospodarczych ucierpiało w wyniku nawałnicy i niestety tylko kilka, może kilkanaście z nich są w tej chwili w fazie naprawiania. Pozostałe są jedynie zabezpieczone plandekami, a przecież idzie jesień….

Gospodarstwo Pana Ryszarda Szuba – mieszkańca wsi Wilcze było jednym z pierwszych na drodze nawałnicy. Pan Ryszard zaprosił nas na obiad po długiej podróży i pokazał prawdziwe zniszczenia. Zerwany dach nad pokojem jego dzieci, wyrwane z zawiasami nowe okno, zalane podłogi, podniesiony i poderwany przez wiatr wraz z wieńcem dach budynku gospodarczego i kombajn – nie uwierzycie …. przesunięty przez wichurę i wyrwane wrota od stodoły o ponad 2 metry! Zalane zboże w stodole i połamane drzewa, słupy betonowe…. brak słów… Panie Ryszardzie – dziękujemy za posiłek i życzymy Panu jak najszybszego powrotu do normalności. Wiemy jednak, że to nie będzie takie proste i z pewnością zajmie miesiące, a może nawet i całe lata. 
Smutek, rozpacz…
Prowadzona przez dwa tygodnie akcja naszego Stowarzyszenia przyniosła nadspodziewane efekty. Wiele szkół, przedszkoli, instytucji, mediów lokalnych, firm i osób prywatnych włączyło się bezinteresownie w zbiórkę wyprawek szkolnych i artykułów chemicznych, spożywczych, oraz wszelkich innych rzeczy niezbędnych ludziom poszkodowanym w nawałnicy pomorskiej. Zebraliśmy wspólnymi siłami ponad tonę darów. Dziękujemy każdemu, kto włączył się w akcję. Nie sposób wymienić wszystkich – ponieważ aktywność mieszkańców naszego miasta i wielu miejscowości naszego powiatu była niezwykła. Każdy z Was, który włączył się do zbiórki był: „pożyteczny” – my zaś jako harcerze i instruktorzy spełniliśmy swój obowiązek wynikający z prawa harcerskiego i : „zanieśliśmy Waszą pomoc bliźnim”.

  • Koronowo1
  • Koronowo10
  • Koronowo2
  • Koronowo3
  • Koronowo4
  • Koronowo5
  • Koronowo6
  • Koronowo7
  • Koronowo8
  • Koronowo9