wolont o2   harcerstwo o2   dolacz o2  dzialanie o2 

 

Harcerska Służba Dożynkowa

by Arkadiusz Wojtysiak

„Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce, nieść chętną pomoc bliźnim i być posłusznym Prawu Harcerskiemu”
– to słowa przyrzeczenia harcerskiego, które w miniony weekend realizowało ponad stu harcerzy ze Szczepu Drużyn Ósmych HARC wspieranych przez nasze Stowarzyszenie pełniąc po raz pierwszy oficjalnie w ramach współpracy z Kancelarią Prezydenta RP, harcerzami ze Spały, Inowłodza i Tomaszowa Mazowieckiego służbę podczas Dożynek Prezydenckich 2014 w Spale.
dozynki 2014

W sobotę 20 października do zadań poszczególnych drużyn należało min.
- obsługa Debaty Publicznej, zabezpieczenie grup wieńcowych, pomoc przy organizacji zdjęć Pani Prezydentowej, służba przy odbiorze upominków przekazywanych Pani Prezydentowej, a także pomoc przy organizacji pracy Krainy Zabaw dla dzieci.

Realizacja sobotnich zadań została w wyjątkowy sposób doceniona przez Panią Prezydentową Annę Komorowską, która dowiedziawszy się o planowanym na wieczór przyrzeczeniu harcerskim specjalnie dla harcerzy postanowiła przeznaczyć swój cenny czas i zaprosiła grupę na bezpośrednią rozmowę, podczas której opowiedzieli jej o ostatnim obozie w Krzeczkowie, o pionierce obozowej, o czekających ich zadaniach na najbliższy rok. Podczas kilkunastominutowej rozmowy okazało się również, że doświadczenia Pani Prezydentowej związane z budową pryczy, oraz kilku innych elementów pionierki obozowej, a także doświadczenia kwatermistrzowskie zaskoczyły nawet niektórych instruktorów. Nieformalne spotkanie było dla harcerzy wielkim przeżyciem, zaś otwartość i życzliwość Pani Prezydentowej zaskoczyła ich bardzo pozytywnie.

Niedzielna służba rozpoczęła się od samego rana . Zabezpieczenie korowodem miejsca sadzenia Dębu Wolności, służba podczas Mszy Świętej, ustawienie szpaleru którym zmierzała Para Prezydencka, zabezpieczenie Korowodu Dożynkowego , a także przejazdu pary Prezydenckiej i zaproszonych gości powozami na miejsce ceremoniału, oraz bezpośrednia pomoc przy upominkach dla Pary Prezydenckiej sprawiła, że każdy z uczestników w pełni zrealizował założenia prawdziwie trudnej Służby Bogu i Polsce. Bezpośredni kontakt dzieci z parą Prezydencką, uściski dłoni i pozdrowienia dla piotrkowskich harcerzy od Pana Prezydenta Bronisława Komorowskiego i jego małżonki wywarły na nich ogromne wrażenie.

Przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP już wstępnie zaprosili Szczep Drużyn Ósmych HARC do współpracy przy organizacji przyszłorocznych Dożynek w Spale.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii: DOŻYNKI PREZYDENCKIE - SPAŁA 2014