wolont o2   harcerstwo o2   dolacz o2  dzialanie o2 

 

Gra miejska "HARC" - 13.04.2013

by Marcin Jończyk

Ponad 300 osób skupionych w 34 patrolach  zgłosiło się do gry miejskiej zorganizowanej w sobotę, tj. 13.04.2013r przez Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży HARC pod tytułem: „Piotrków między wojnami”.
Motywem przewodnim imprezy była historia jednego z przedwojennych prezydentów Piotrkowa Trybunalskiego - Kazimierza Szmidta ( ur. 1895r – zm. 1931r ) , którą Organizatorzy postanowili przybliżyć mieszkańcom miasta.  
Na kilka godzin przeniesiono się w okres historii miasta z 1929 roku. Zainscenizowane przez organizatorów porwanie Szmidta przedwojennym Buick’iem przez fantastycznie przebranych gangsterów z tego okresu zrobiło ogromne wrażenie na uczestnikach gry, zaś jego jak najszybsze odnalezienie i uwolnienie było kluczem do zwycięstwa dla najlepszej drużyny.
Zabawa polegała na dotarciu do 8 wyznaczonych przez fabularne podpowiedzi miejsc związanych z Piotrkowem międzywojennym w jak najkrótszym czasie i odnalezieniu ukrytych wskazówek. Niektórymi z nich były jajka, które uczestnicy musieli zakupić u przedwojennych przekupek aby otrzymać gryps od zamkniętego w lochach zamku, pojmanego przez strażników podczas porwania gangstera. Innymi gra w trzy karty z piotrkowskim opryszkiem „Tatą Tasiemką” w dzielnicy rozpusty. Jeszcze innymi odnalezienie ukrytego na jednym z dachów i widocznego tylko z szczytu wieży ciśnień hasła, które nakierowało graczy na cel finałowy gry. Jednym z elementów zabawy było też zakupienie biletu z 1929 roku u kolejarza spacerującego przy dworcu kolei warszawsko-wiedeńskiej i skasowanie go w Izbie Pamięci Kolejarzy mieszczącej się przy dawnej ulicy Kaliskiej 1 ( w Klasztorze o. Bernardynów ).
Dopiero po dotarciu do wszystkich 8 miejsc można było uzyskać pełną wiedzę na temat miejsca, w którym gangsterzy ukryli porwanego Prezydenta.
Po sklejeniu 8 części pociętego zdjęcia, na którym znajdowało się rozwiązanie zagadki każda z drużyn musiała udać się w podziemia Hotelu Staromiejskiego i podając epokowej recepcjonistce odczytane hasło – dotrzeć do elementu finałowego gry – ukrytego przez sprawców - Kazimierza Szmidta.
Najszybciej zagadki rozwiązał i zwyciężył patrol o nazwie „Ósmy cud świata” , drugie miejsce zajęły „Kozice” , zaś ekipą która jako trzecia dotarła do podziemi hotelu była drużyna o nazwie „Cykuta”.
Nagrody ufundowane przez Stowarzyszenie HARC w postaci między innymi książek Pani Agnieszki Warchulińskiej pt: „Piotrków Trybunalski między wojnami” podpisała i wręczyła trzem najlepszym drużynom sama autorka książki.
Organizatorzy gry dziękują uczestnikom za wspaniałą zabawę i zapraszają na kolejne tego typu imprezy, które nie tylko edukują i przybliżają mieszkańcom historię naszego miasta – ale i pozwalają ciekawie i aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu.
Poniżej kilka zdjęć z imprezy - niebawem w naszej galerii znajdziecie ich znacznie więcej
Harc 1 2013Harc 2 2013Harc 3 2013Harc 10 2013Harc 11 2013Harc 4 2013Harc 6 2013Harc 7 2013Harc 9 2013Harc 8 2013

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii: GRA MIEJSKA HARC- 2013